ПАСХАЛЬНЕ ПОСЛАННЯ МИТРОПОЛИТА ХАРКІВСЬКОГО І БОГОДУХІВСЬКОГО ОНУФРІЯ

ОНУФРІЯ,
СВЯЩЕННОАРХІМАНДРИТА СВЯТО-ПОКРОВСЬКОГО ЧОЛОВІЧОГО МОНАСТИРЯ МІСТА ХАРКОВА
боголюбивим пастирям, всечесному чернецтву,
студентам та викладачам Харківської духовної семінарії і
всім вірним чадам Харківської єпархії
Української Православної Церкви

Нині все наповнилося світлом, небо і земля, і глибини підземнії; нехай же святкує все творіння Христове Воскресіння — в Нім бо ми стверджуємось.
(Канон Святої Пасхи)

Возлюблені в Господі отці, брати та сестри,
Христос Воскрес!
Із вдячністю до Бога в ці святі та світлі дні благодатної та рятівної радості Святої Пасхи звертаюся до вас, коли ми всі разом прославляємо Воскреслого Спасителя та Господа нашого Ісуса Христа.
Слова Божественної істини про Преславне Христове Воскресіння сповіщають нам про великий скарб нашої святої віри і наше сподівання, про вінець і кінцеву мету наших земних трудів і зусиль, вони служать «наріжним каменем», на якому стверджується духовна основа людського життя, як каже апостол Павло: «Коли ж бо Христос не воскрес, то проповідь наша даремна, даремна також віра ваша!» (1 Кор. 15:14).
Воскресінням Христовим відбувається затверджена від початку часів таємниця призначення людського життя, що переважає всяке людське пізнання: Бог прикликав з небуття Своїм Словом розмаїття життєвих сил у їхній незгасаючій красі та радості для слави та досконалості, а не для того, щоб усе творіння зрештою було зруйноване покрито смертною імлою.
Святий преподобний Єфрем Сирін каже: «Той, хто воскресив мертвих, відкрив труни і в цьому показав нам образ того великого дня. День воскресіння настає і вже близько; блаженний хто чекає на нього! Великий той день, коли знову прийде Він, бо того дня будуть виявлені всі таємниці».
Але ми пам'ятаємо, що Воскресінню Христовому передували страждання та нехтування світу. Один із Його близьких учнів, Юда, зрадив Вчителя за тридцять срібняків. Інші апостоли в страху розбіглися. Народ, що прославляв при вході в Єрусалим Свого Месію, зі злістю зрікся Нього на суді Пілата. Як здавалося ворогам Христовим неправедний суд і страшна кара на хресті мали покласти край проповіді Євангелія.
Але справи та плани людські – це не справи та плани Божі. Святий Дух Божий сповістив через пророка Ісаю: «Бо наскільки небо вище за землю, настільки вищі дороги Мої за ваші дороги, а думки Мої за ваші думки» (Іс. 55:9). Святі жінки-мироносиці першими сповістили апостолам про Воскресіння Христове, і ми знаємо з Писання, як нелегко їм було в це повірити. Після Воскресіння Господь багато разів являвся учням, навчаючи і зміцнюючи їх у правді вічного життя в Божому Царстві. У тому, що Він, як Агнець Божий, омив Своєю кров'ю гріхи світу, визволив усіх віруючих у Нього від прокляття смерті.
Святитель Іоанн Золотоуст у слові на неділю апостола Фоми для всіх нас розкриває важливість віри у Воскресіння Христове: «І не будь невірний, але вірний: невіра – погана справа: потопляє розум, віра піднімає його на небо; невіра засліплює душу, віра просвітлює помисли; невіра не помічає навіть видимого, віра вбачає і невидиме…».
Улюблені отці, брати, сестри!
У ці святі і для всіх нас дорогі дні Воскресіння Христового ми повинні пам'ятати про заклик Господа нашого Ісуса Христа, щоб незважаючи на лиха, жахи війни, що спіткали нашу багатостраждальну українську землю, у силі благодатної любові, у християнській смиренності та терпінні, ми могли у своїх ділах бути спадкоємцями життєстверджуючої правди Божої і не стали здобиччю ворога роду людського, духу злості та ненависті.
Молитовно закликаю на вас Боже благословення, бажаю всім миру, духовної радості про Христа Воскреслого, у терпінні, взаємодопомозі, взаємоповазі здійснювати справи в ім'я торжества правди та нетлінної істини Царства Божого в нашому народі та серед інших народів світу. Нехай удома кожного з вас осяє благодать Божа, і всі ваші рідні та близькі розділять із вами радість Пасхи Христової.
ХРИСТОС ВОСКРЕС!
ВОІСТИНУ ВОСКРЕС!

СМИРЕННИЙ ОНУФРІЙ,
МИЛІСТЮ БОЖОЮ
МИТРОПОЛИТ ХАРКІВСЬКИЙ І
БОГОДУХІВСЬКИЙ,
СВЯЩЕННОАРХІМАНДРИТ
СВЯТО-ПОКРОВСЬКОГО ЧОЛОВІЧОГО МОНАСТИРЯ МІСТА ХАРКОВА
2023 р.
м. Харків
Опубликована: 16 апреля 2023 г.

Єпархія сьогодні